EasyBusiness | РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ EASYBUSINESS В НАПРЯМКУ ПРОСУВАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ
17497
post-template-default,single,single-post,postid-17497,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-16.4,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive

РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ EASYBUSINESS В НАПРЯМКУ ПРОСУВАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ

Починаючи з 2015 року EasyBusiness активно працює для того, аби ринок землі в Україні став реальністю. За цей час ми випустили декілька комплексних аналітичних звітів, провели велику кількість обговорень та тренінгів, зуміли консолідувати зусилля українських землевласників у боротьбі за їхні права власності, добились позитивного рішення Європейського суду з прав людини тощо. Як наслідок, сьогодні відкриття ринку землі стало близьким як ніколи. 

В листопаді EasyBusiness закінчив впровадження проекту “Адвокація земельної реформи та створення вільного ринку землі в Україні шляхом зміни громадської думки та збільшення політичної волі”. Проект був профінансований в межах програми MATRA, створеної Міністерством закордонних справ Нідерландів. 

В межах проекту експерти EasyBusiness: 

  • Провели нове дослідження, де спрогнозували, якою буде ціна на українську землю після відкриття ринку за різних моделей, розрахували економічний ефект від реформи, виділили ряд наступних кроків для уряду, а також розглянули потенційні напрямки розвитку агробізнесу після відкриття ринку. 
  • Провели широку комунікаційну кампанію аби поділитись результатами наших досліджень з якнайбільшою кількістю людей. Більше того, ми запустили серію публікацій, в якій розповіли про те, що принесе ринок землі для всіх гравців – від землевласників до держави.
  • Здійснили навчальні тури до двох країн Європи: Литви та Нідерландів, де дослідили, як працює ринок землі в інших країнах, поспілкувавшись з місцевими землевласниками, бізнесом та державними органами. Результати навчальних турів дозволили нам створити короткий документальний фільм “Земля”. 
  • Організували масштабний форум “LIFE AFTER: Ключові аспекти запуску ринку землі в Україні”. В межах форуму представники влади, бізнесу, міжнародних інституцій та експертного середовища обговорили, яким чином слід відкрити ринок землі та що робити після. 
  • Зареєстрували Асоціацію вільних землевласників, метою якої є захист прав власників земельних паїв, а також надання їм інформаційної та консультаційної підтримки щодо ефективного використання їх активів.
  • Оновили онлайн-платформу farmland.in.ua, адаптувавши її під діяльність організації, а також додавши нові функції, такі як калькулятор економічного ефекту від реформи. 

 

Аналітичний звіт “LIFE AFTER: Ключові аспекти запуску ринку землі в Україні”

В межах нового дослідження аналітична команда EasyBusiness сконцентрувала основну увагу на визначенні майбутньої вартості української землі. В результаті, ми змогли розробити власну методологію розрахунку справедливої ціни на землю, проаналізувати, яким чином на цю ціну впливатимуть різного роду обмеження, а також спрогнозувати, як зростатиме ціна в часі. Окрім власне ціни, експерти EasyBusiness розрахували також майбутній економічний результат від різних варіантів реформи, а також визначили, на чому повинен сконцентрувати свою увагу уряд, аби забезпечити максимальний ефект від реформи. 

Розуміючи, що скасування мораторію серйозно вплине на українських бізнес, другу частину нашого дослідження ми присвятили новим моделям функціонування аграрних підприємств. Команда EasyBusiness ідентифікувала ключові напрямки розвитку компаній, такі як вихід на експортні ринки, виробництво переробленої продукції, перехід на вирощування високоприбуткових культур, інвестиції в нові технології, об’єднання в кластери та управління земельним банком. 

Повний аналітичний звіт українською мовою можна прочитати, натиснувши на зображення нижче. 

Комунікаційна кампанія 

За останній рік експерти EasyBusiness взяли участь в 15+ теле- та радіоефірах, де розповіли про переваги вільного ринку землі в країні. Результати наших досліджень згадувались в онлайн виданнях більше 50 разів. 

Крім того, EasyBusiness запустив серію публікацій, в межах якої розглянув, як вплине зняття мораторію на українських землевласників, агробізнес та державу в цілому. Ознайомитись із статтями можна перейшовши за гіперпосиланнями. 

 

Навчальні тури 

Для того, аби краще зрозуміти, як працює ринок землі в інших країнах, експерти EasyBusiness здійснили дві навчальні поїздки: в країну з вже зрілим ринком землі (Нідерланди), та в країну, де ринок землі розвивається (Литва). Під час навчальних турів експерти EasyBusiness поспілкувалися з місцевими фермерами, держслужбовцями, інвесторами, представниками кадастрових служб та дослідницьких установ тощо. 

Проведення навчальних турів дозволило нам створити короткий документальний фільм, в якому зображено, як відрізняється ситуація з ринком землі в трьох країнах – Україні, Литві та Нідерландах. Переглянути відео можна на YouTube-каналі EasyBusiness. 

Форум “LIFE AFTER: Ключові аспекти запуску ринку землі в Україні”

30 жовтня командою EasyBusiness був організований форум, метою якого стало зібрати основних стейкхолдерів та експертів у сфері земельної реформи та обговорити, яким чином потрібно відкрити ринок, а також що робити після його запуску. 

Форум був розбитий на дві панелі. В межах першої панелі було обговорено, яку модель рнку землі слід обрати, аби досягти максимального ефекту, а також які додаткові заходи повинен вжити уряд. Спікерами панелі виступили Радник Прем’єр Міністра України з економічних питань Олексій Мушак, народний депутат України від партії “Слуга народу” Мар’ян Заблоцький, народний депутат України від партії “Голос” Юлія Клименко, експерт Ради Європи Анатолій Мірошниченко та Проектний менеджер EasyBusiness Дмитро Ливч. 

В межах другої панелі представники бізнесу обговорили, як зміняться умови ведення сільськогосподарського виробництва після відкриття ринку, та що повинні робити компанії, аби залишатись конкурентоздатними. В панелі взяли участь Виконавчий директор компанії Агро-регіон Катерина Рибаченко, Президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса, Голова наглядової ради Allseeds, партнер Diligent Capital Partners Ден Пасько, віце-президент SigmaBleyzer Foundation Владислава Магалецька та фермер, директор приватного підприємства “Сонцецвіт” Андрій Войтко. 

 

В межах обох дискусій учасники дійшли висновку, що відкриття ринку землі повинно статися якомога швидше, а максимальний ефект для економіки принесе ліберальна модель реформи. Крім того, уряд повинен звернути увагу на ряд інших питань, таких як заповнення земельного кадастру, приватизація держпідприємств, децентралізація управління державними землями, підтримка малих виробників тощо. 

Створення Асоціації вільних землевласників 

Попри те, що 7 мільйонів українських землевласників сьогодні становлять найбільш чисельну групу стейкхолдерів, пов’язаних із земельною реформою, протягом багатьох років їхні інтереси фактично не були широко представлені. Асоціація вільних землевласників була створена з метою консолідації власників земельних паїв для забезпечення захисту прав та відстоювання інтересів. 

У своїй діяльності Асоціація займатиметься інформаційною підтримкою землевласників щодо нових можливостей та загроз, які стають актуальними після відкриття ринку, а також наданням індивідуальних консультацій з економічних та юридичних питань. 

Разом зі створенням об’єднання оновився також і портал farmland.in.ua. Тепер на ньому можна дізнатися про послуги, які надає Асоціація, останні новини і дослідження в галузі. Крім того, з’явилася можливість пройти інтерактивний тест “Який ти ринок землі?” і дізнатись, яка модель реформи найбільше відповідає Вашим поглядами, а також порахувати, скільки грошей Ви втрачаєте через неефективну здачу землі в оренду за умов відсутність ринку. 

Проект був профінансований в межах програми MATRA, створеної Міністерством закордонних справ Нідерландів. Фінансова та інформаційна підтримка були надані мережею аналітичних центрів Atlas Network. Крім того, партнерами проекту також виступили міжнародна консалтингова компанія CIVITTA, Коаліція “Реанімаційний пакет реформ”, онлайн-видання Ліга.net, Спілка українських підприємців. 

Окремо висловлюємо подяку всій команді EasyBusiness, яка була залучена в проекті: Пректний менеджер та Голова аналітичного відділу Дмитро Ливч, Заступник голови правління Кирило Криволап, Старший економічний аналітик Катерина Шаповаленко, Молодші економічні аналітики Ярослав Жидик, Вадим Федчишин та Іван Хоменко, Юристка Маринка Бойченко та Аналітик-інтерн Сергій Олійник.

 

No Comments

Post A Comment

Завантажуй безкоштовний Посібник для легкого проходження державної перевірки