EasyBusiness | СКАСУВАННЯ МОРАТОРІЮ ВЖЕ 1 ЛИПНЯ 2017?
17246
post-template-default,single,single-post,postid-17246,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
 

СКАСУВАННЯ МОРАТОРІЮ ВЖЕ 1 ЛИПНЯ 2017?

СКАСУВАННЯ МОРАТОРІЮ ВЖЕ 1 ЛИПНЯ 2017?

Саме цю дату вказують розробники законопроекту про обіг земель с/г призначення, що нещодавно надійшов до Верховної Ради.

Його текст ще не оприлюднили на сайті, однак, базуючись на тезовому викладі Олексій Мушак, команда EasyBusiness вважає за потрібне висловити деякі зауваження до запропонованої ініціативи.

На першому етапі законопроект надає право купувати землі лише фізичним особам, при цьому право продажу матимуть тільки об’єднані громади. Власникам паїв пропонують почекати до 1 липня 2018 року, а іноземним інвесторам – взагалі до 2030 року.

Низький рівень попиту, що існуватиме за подібних обмежень, логічно, призведе до встановлення невиправдано низької ціни на землю, що пропонується виправити створенням додаткового обмеження на вартість — не нижче від 20-річної орендної плати.

За вільного ж функціонування ринку від початку подібних обмежень можна уникнути одразу, адже підвищення попиту автоматично впливає на встановлення справедливої ринкової ціни, отже, власник не залишається позбавленим частини своїх активів.

В таких обмеженнях неабияк зацікавлені місцеві “царьки”, що обов’язково встигнуть скупити землі для їх подальшого перепродажу.

Тож кому вигідні подібні очікування?

Пошук компромісу у вирішенні проблеми мораторію лише затягує і так вже надтривалий процес, через який українська економіка щорічно недоотримує до 10 млрд доларів. І все це на фоні постійних незаконних скуповувань ділянок олігархами та націоналістичних гасел політиків-популістів, в той час, коли незалежні міжнародні експерти в один голос твердять про необхідність встановлення чесних та прозорих ринкових умов та пряме порушення прав землевласників.

Однак досі замість того, аби демонструвати населенню реальні економічні показники, нам продовжують нав’язувати ідею про знак дорівнює між “продажем землі” та “продажем країни”.

Тож наразі розраховуємо на якнайшвидшу публікацію повного тексту законопроекту та сподіваємося на по-справжньому активну роботу депутатів у цьому напрямку в наступному році.

Нагадаємо, що наші пропозиції базуються на аналізі міжнародного досвіду, чинного законодавства України та даних фінансової моделі, розроблених командою EasyBusiness.

Більш детально із цими напрацюваннями та пропозиціями щодо реформування ринку землі можна ознайомитися у звіті «Міжнародний досвід розвитку ринку землі с/г призначення”: http://bit.ly/2fv6WoB