EasyBusiness | Currency control liberalization
валюта, регулювання, контроль, ініціативи, дерегуляція
17122
post-template-default,single,single-post,postid-17122,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
 

Моніторинг валютної лібералізації: Огляд #1

Питання необхідності зняття адміністративних та регуляторних обмежень у валютних відносинах досі залишається одним із найбільш актуальних як для українських підприємців, так і для всіх громадян. Заплутана та застаріла нормативно-правова база, високий рівень доларизації, непосильна кількість бюрократичних процедур – ось лише деякі з тих проблем, що виникають за рахунок недосконалості поточної системи валютного регулювання, яка дісталася Україні у спадок від Радянського Союзу та досі не була приведена до ладу.

Цього року разом із Національним банком України, а також експертами з Центру економічної стратегії та програми USAID «Лідерство в економічному врядуванні», команда EasyBusiness прийняла участь у розробці концепції проекту лібералізації системи валютного регулювання, особливу увагу приділивши підготовці заходів із дебюрократизації. Процес узгодження розробленої концепції із Національним банком України досі триває, однак, вже сьогодні можемо представити поточний стан виконання першочергових заходів, зокрема запропонованих нашою організацією. Всі 12 груп, які входять в перший етап концепції включають в себе понад 60 ініціатив зі спрощення адміністративних процедур, скасування необхідності подачі додаткових документів для отримання ліцензій та здійснення валютних операцій тощо. Слід відмітити, що імплементація всіх заходів матиме вплив на більш ніж 1.5 млн щорічних операцій та процедур, що у комплексі згенерує економічний ефект близько 10 млрд грн / рік у вигляді економії адміністративних витрат бізнесу та видатків державного бюджету.

Станом на кінець серпня 2016 року, було впроваджено лише 7 із 62 запропонованих концепцією заходів, решта ж знаходиться на стадії розробки проектів нормативних змін та узгодження всередині регуляторів. Загальна економія для бізнесу та держави від вже імплементованих ініціатив становить близько 1 млрд грн. у рік. До прикладу, за рахунок прийняття Постанови НБУ №372 від 18.08.2016, яка скасовує необхідність проведення акту цінової експертизи при імпорті послуг на суму більше 50,000 євро, за підрахунками аналітичного підрозділу EasyBusiness, вже сьогодні бізнес може заощадити ~350-450 млн грн на рік. Те ж стосується ініціативи щодо дозволу переказувати валюту між рахунками родичів, що раніше сприяло втраті близько 500-700 млн грн від комісії за конвертацію іноземної валюти у національну. В рамках другої групи заходів, вже скасовано необхідність перекладу на українську мову платіжного документу SWIFT при процедурі реєстрації або внесення змін до договорів та отримання ліцензій на надання транскордонних позик. Остання новація впливає на понад 500 щорічних процедур та економить підприємствам ~2 млн грн, що раніше витрачалися на паперову тяганину.

Отже, маємо надію на подальше просування ініціатив Національним банком, що продовжить лібералізацію системи валютного регулювання та зекономить суттєві адміністративні втрати для всіх суб’єктів ринку. Ми ж, у свою чергу, обіцяємо докладати максимальних зусиль на адвокатування та активно слідкувати за статусом просування ініціатив і тримати вас у курсі останніх змін.