EasyBusiness | Земельний ринок Великобританії
16702
post-template-default,single,single-post,postid-16702,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
 

Земельний ринок Великобританії

Друзі, до чергового «дедлайну» зі скасування сумнозвісного мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення лишається 9 місяців.

За цей час експертне співтовариство має суттєво згуртуватися, щоб наприкінці року в депутатів ВРУ не виникало чергової спокуси продовжити заморозку ринку ще на рік.

Адже це не просто мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення — це мораторій на матеріальний і соціальний розвиток українського села, велика частка представників якого не «живе з землі», на яку має конституційно закріплене право власності.

15 років тому сумнозвісний мораторій запроваджувався як «тимчасовий захід» — допоки не буде сформований ринок землі. Адже земля — «наше все».

Так і вийшло, що Україна з того часу вже двічі пережила фінансову рецесію, тричі змінила Конституцію, була у переддефолтному стані, а ринок дедалі ще «формується»…
І як йому формуватися, коли порушуються базові закони ринку?!

Власники землі не вправі розпоряджатися своїм майном, що є кричущим конституційним порушенням. Не вправі продати своє майно, закласти його у заставу, щоб отримати фінансування тої-таки фермерської чи будь-якої іншої бізнес-діяльності. Не вправі навіть обмінятися земельними ділянками, якщо їм потрібно змінити географію своєї активності.

Не можна нічого! – окрім, хіба що, здачі в оренду… Ось, саме за таких умов вартість оренди землі і становить в середньому по Україні 900 грн/га. Цю суму землевласники одного з найродючіших у Європі земельних фондів можуть отримати з гектара за рік.

Це у півтора-два десятка разів дешевше, ніж у східноєвропейських країнах, які відкрили або значно лібералізували ринок землі ще у 90-ті.

Попередньо наша команда готувала для Вас невеличку інфографіку стану земельного ринку в Швеції – країні, де у тричі менше сонячних днів, ніж в Україні. Тепер – Великобританія. Країна, більша частина якої в принципі непридатна для землеробства, особливо в гірських районах Шотландії.

Тим не менш, це один із найдорожчих земельних фондів сільськогосподарського призначення у світі, де гектар землі коштує в середньому більше $31 тис!

Як так сталося – відповідь проста і однозначна: системна ліберальна політика уряду щодо дерегуляції економіки та захисту прав на приватний бізнес. Все те, про що ми в Україні лише мріємо, і над чим команда EasyBusiness працює щодня в режимі експертної взаємодії з органами влади.
Гарного всім завершення робочого тижня.