EasyBusiness | Україна у рейтингу Doing Business
16807
post-template-default,single,single-post,postid-16807,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
 

Україна у рейтингу Doing Business

Український бізнес давно потерпає в лещатах регуляторного тиску. Підприємці витрачають на паперову тяганину, отримання формальних дозволів, ліцензій etc подеколи не менше сил, ресурсів і часу, ніж на запровадження нових технологій, маркетинг власних продуктів чи розширення ринку збуту.

Сотні тисяч годин на рік бухгалтери й юристи українських компаній оббивають пороги регуляторних органів, банків, інспекцій, щоб поставити печатку, отримати витяг, пройти реєстрацію…

Це інвестиції «в нікуди». Вони не сприяють розвитку пропозицій на ринку, не створюють попит на якісні ринкові сервіси. Вони просто є джерелом корупції, монополізації та закритості українського ринку. Адже ті, в кого є лобістські ресурси, вміють обходити усі регуляторні обмеження, маючи зиск з відсутності конкурентного середовища.

Заручниками зарегульованості українського ринку, інертності нормативно-правової бази та неконтрольованості чиновників є лише бізнес, який працює відкрито, прозоро, за правилами конкурентного ринку. Зокрема – іноземний бізнес.

Саме за його критеріями комфорту експерти World Bank щороку оцінюють інвестиційну привабливість та відкритість бізнес-середовища 189 країн світу в рейтингу Doing Business.

Оцінюють за кількома фундаментальними позиціями, які в корні визначають лояльність місцевої адміністративної, регуляторної та фінансової системи до бізнеса – від простоти реєстрації компаній, підключення до комунікацій до доступності кредитних ресурсів і вирішення неплатоспроможності.

Чим оптимальніше, простіше, дебюрократизованіше ці процеси, тим вище позиція країни за конкретним показником і в сумарному рейтингу.

Відповідно, чим більше зусиль бізнесові доводиться витрачати на бюрократичні формальності, на подолання правового нігілізму чи непрозорість системи державного контролю, тим нижче країна в рейтингу.

Тим нижче репутація країни на глобальних інвестиційних майданчиках. Тим складніше їй отримати довготривалі кредитні транші чи знайти партнерів у витратних інфраструктурних проектах.

На сьогодні позиція України в рейтингу DoingBusiness далеко не є «почесною». Ми – лише на 83 позиції, що значно нижче багатьох країн не лише колишнього соцтабору, а й екс-республік СРСР.

Хоча, слід віддати належне, наша позиція від року до року невпинно підвищується завдяки бодай вельми загальмованим, але тим не менш відчутним реформам, які лібералізують діяльність бізнесу у цілому спектрі реального сектору економіки.

Про те, як саме відбувається рейтингування і як позиція країни впливає на її участь у розподілу глобального інвестиційного «пирога», можна побачити у невеличкому ролику, створеному на замовлення Українського освітнього центру реформ та Міністерства юстиції України.

Принагідно висловлюємо дяку партнеру EasyBusiness Андрію Єрашову за популяризацію проблеми.